Miejsce dobre do życia Portal brzezce.info jest pierwszą i najstarszą stroną lokalną w gminie Kultura i sztuka Wiara i tradycja od pokoleń
 
Pani mgr Łucja Paszek uhonorowana tytułem Kobieta Ziemi Pszczyńskiej oraz odznaczona Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej.
W piątkowy wieczór w sali lustrzanej pszczyńskiego zamku pięć wspaniałych kobiet otrzymało wyjątkową broszkę wzorowaną na maneli pochodzącej z rodu Promnitzów. Powiatowy Urząd Pracy i Powiat Pszczyński, przyznając odznaczenia "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej", doceniły aktywne kobiety, które są inspiracją dla innych i z powodzeniem godzą wiele ról.
- To wydarzenie docenia aktywność zawodową i społeczną kobiet z naszego powiatu. Do tej pory odznaczyliśmy 40 wyjątkowych kobiet i cieszę się, że co roku do tego grona dołączają kolejne - mówiła Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu pracy w Pszczynie dodając, że ogromnym wyróżnieniem jest już nominacja do odznaczenia.
- Dziewiąty raz staramy się pokazać, jak wspaniałe, interesujące i aktywne są kobiety mieszkające na ziemi pszczyńskiej. Są czułe, troskliwe, opiekuńcze, są ostoją dla swoich najbliższych, ale są też przedsiębiorcze, czasem bardzo zdecydowane, czasem zmienne. Dzisiaj na tej sali są Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej - te, które są nominowane i te, które są tym klejnotem odznaczone - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Odznaczone w pięciu kategoriach wybrała kapituła w składzie: Barbara Bandoła - starosta pszczyński, przewodnicząca kapituły, Paweł Sadza - przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Damian Cieszewski - wicestarosta pszczyński, Agata Tucka-Marek - członek honorowy kapituły oraz Bernadeta Sojka-Jany - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Zgłoszenia nadesłały samorządy, koła gospodyń wiejskich, organizacje, stowarzyszenia i osoby fizyczne.
Tytułem Kobiety Ziemi Pszczyńskiej uhonorowana została Łucja Paszek, która przez ponad 20 lat prowadziła zespół „Brzeźczanie”, współtwórczyni Izby Pamięci w Brzeźcach. - Teraz, kiedy byłam trochę chora, nie robiło się nic, a telefony się urywały z pytaniami, kiedy będziemy coś robić. Marzę, żeby wydać książkę z fotografiami Brzeźc wieku XX. Może mi jeszcze dane będzie - mówiła Łucja Paszek
 
Odznaczeniem jest broszka wzorowana na klamerce maneli-bransolety pochodzącej z rodu Promnitzów z XVI wieku, która przedstawia dwie splecione ręce, a pomiędzy nimi serce, będące symbolem miłości. Bransoleta przeznaczona była dla bliskich sobie osób - zaręczonych, stanowiła w przeszłości jednoznaczny akt oddania i zawierzenia siebie drugiemu człowiekowi.
 
Galę uświetnił zespół regionalny „Frydkowianie”, założony przez Jadwigę Granatyr - Kobietę Ziemi Pszczyńskiej 2014 r. Na flecie zagrały uczennice Ogniska Muzycznego w Pszczynie - Flawiana Kania oraz Paulina Sieja. Na flecie zagrała również Małgorzata Machnik z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy akompaniamencie Katarzyny Machnik - Kobiety Sztuki i Kultury 2017 r. Zagrał również Kwintet Okazjonalny oraz Trio Fortepianowe - uczniowie Ogniska Muzycznego w Pszczynie, którego dyrektorką jest Joanna Wiktorko - Kobieta Ziemi Pszczyńskiej 2021 r. Akompaniowała Małgorzata Kuś-Pytlik. Do jednego z utworów zatańczyli tancerze szkoły tańca DANCE and LOVEit. Gwiazdą wieczoru było Harpa Trio - połączenie gitary, fletu i wokalu pod egidą gitarzysty Arkadiusza Wiecha.
Gala „Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej” odbyła się pod patronatem starosty pszczyńskiej Barbary Bandoły, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach
Partnerzy uroczystości: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Powiat Pszczyński, Pszczyńskie Centrum Kultury, Ognisko Muzyczne w Pszczynie, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.
 
Gratulujemy! ????
 
Copyrights by brzezce.info © 2016. stat4u