Równo 98 lat temu, 20 marca 1921 r., w Niedzielę Palmową na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt, w trakcie którego Górnoślązacy mieli zadecydować o przynależności do Polski lub Niemiec. W miastach i wsiach Górnego Śląska w lokalach wyborczych zostały wystawione urny plebiscytowe. Każdy głosujący otrzymał dwie karty (Polska – Polen, Deutschland – Niemcy) i kopertę. Oryginalną urnę plebiscytową z Brzeźc oraz karty do głosowania można zobaczyć na wystawie „Orzeł czarny. Orzeł biały. Ziemia Pszczyńska 1914–1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Od ósmej do dwudziestej wokół lokali wyborczych tłoczyły się tłumy głosujących. Frekwencja była prawie stuprocentowa. Za Niemcami opowiedziało się 59,5% osób, za Polską – 40,4%. Na ziemi pszczyńskiej, dzięki głosom ludności wiejskiej, wygrała opcja polska, samo miasto głosowało za pozostaniem Śląska w granicach Niemiec. Zdjęcie ukazujące urną plebiscytową znajduje się pod artykułem.

Źródło: Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Czytaj więcej...

Urząd Miejski informuje, iż dnia 21.03.2019r. (czwartek) na terenie Brzeźc przeprowadzona zostanie zbiórka odpadów wielkogabarytowych.

Podczas zbiórki zbierane będą wyłącznie następujące rodzaje odpadów:

  • stare meble, wersalki, fotele, krzesła, wózki dziecięce, itp.
  • zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny.

 Odpady muszą zostać wystawione przed posesję najpóźniej

do godz. 7.00 w dniu ich odbioru.

Przypominamy, iż do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się następujących odpadów:

  • opon, styropianu, wełny mineralnej, odpadów poremontowych, gruzu, worków po nawozach, okien, drzwi, opakowań po chemikaliach, olejach czy truciznach, odpadów zielonych (gałęzie, trawa, liście), armatury łazienkowej.

Odpady te nie będą zbierane!

Ustawa o ochronie zabytków daje samorządom możliwość finansowania prac w obiektach zabytkowych. Powiat pszczyński od wielu lat przeznacza środki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach. O wsparcie można ubiegać się w formie dotacji.
- W tym roku na konkurs wpłynęło wyjątkowo dużo wniosków, wszystkie były zasadne, dlatego Zarząd Powiatu zdecydował o podziale zabezpieczonej w budżecie kwoty w wysokości 59 tys. zł na wszystkie wnioskowane zadania. Co roku na prace w obiektach zabytkowych przeznaczamy wyższą kwotę i tę tendencję będziemy starali się utrzymać - mówi starosta pszczyński, Barbara Bandoła.
Umowy na przekazanie dotacji podpisali starosta Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski, proboszczowie parafii, które starały się o środki, a także zarządzający skansenem.
Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach otrzyma dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł na prace konserwatorskie zespołu brzmieniowego organ pneumatycznych - etap I.

(Przyp. red.) Przyznana dotacja to kropla w morzu potrzeb, ale z pewnością będzie właściwie spożytkowana.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Pszczynie

Pragnę zaprosić na Wiejskie Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w naszym Sołectwie, z udziałem Burmistrza i gości, które odbędzie się 25. marca 2019r. o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury w Brzeźcach. W tym dniu mieszkańcy dokonają wyboru nowego sołtysa i członków Rady Sołeckiej.

Sołtys
Ryszard Harazin

Sołtys Sołectwa Brzeźce informuje mieszkańców, że w dniach 4. 5. i 6. marca w biurze sołtysa, od godziny 9:00 do 15:00, będzie można dokonać wpłaty podatku rolnego i od nieruchomości za I kwartał 2019r.

Copyrights by brzezce.info © 2016. stat4u