. . . .

Ku pamięci, czyli kilka faktów o izbie pamięci naszej miejscowości.

Izba Pamięci Parafii i Sołectwa Brzeźce istnieje od 2012 roku. Od początku tworzona była przez pasjonatów historii lokalnej: Ryszarda Harazina - ówczesnego sołtysa Brzeźc i społecznika, Jacka Cisło - fotografa, założyciela strony parafiabrzezce.pl, od kilkunastu lat prowadzącego portal sołectwa Brzeźce: www.brzezce.info, Facebook Brzeźce dla Was (tak, to ten Jacek. Niestety ;-)   ), Łucję Paszek - wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej w Brzeźcach i założyciela zespołu śpiewaczego "Brzeźczanie" oraz ówczesnego ks. proboszcza i dziekana Karola Materę. Fotograf większość zdjęć pozyskał jeżdżąc "od domu do domu". Zdigitalizował kilkaset fotografii, z których te najbardziej charakterystyczne umieścił w izbie pamięci. Od strony technicznej (rozmieszczenie zdjęć na ścianach) zaangażował się również Józef Cisło.

Fotografie ukazują m.in. prymicje wszystkich księży pochodzących z Parafii, jubileusze i uroczystości, zniszczenia wojenne, pocztówki, życie codzienne parafii i wsi od przełomu XIX i XX wieku po czasy współczesne.

W izbie wyeksponowano dawne stroje ludowe, kroniki, zabytkowe chorągwie kościelne, książki, płyty CD i DVD zespołu śpiewaczego "Brzeźczanie", archiwalne czasopisma i dwutygodnik "Szkaplerz" oraz inne eksponaty i artefakty przeszłości.

Działalność założycieli izby pamięci świadczona była bezinteresownie, co można określić słowem wolontariat - zakładamy, że fakt ten został odnotowany w kronice parafialnej. A może i nie został...?

Izba Pamięci mieści się w Domu Parafialnym w Brzeźcach i jest ogólnodostępna.

 

W 2012 roku (jesienią), z inicjatywy ks. proboszcza Karola Matery powstała strona parafii MB Szkaplerznej: www.parafiabrzezce.pl 

Copyrights by brzezce.info © 2016. stat4u