Miejsce dobre do życia Portal brzezce.info jest pierwszą i najstarszą stroną lokalną w gminie Kultura i sztuka Wiara i tradycja od pokoleń
 • Zespół Brzeźczanie

  Liczba artykułów: 1

  REGIONALNY ZESPÓŁ ŚPIEWACZY

  "BRZEŹCZANIE"

  O zespole opowiada jego kierownik Łucja Paszek

   

  Zespół śpiewaczy „Brzeźczanie” powstał w 1994 roku. Dawniej zespół nosił nazwę „Brzeźczanki”. Korzenie jego sięgają lat sześćdziesiątych, kiedy to członkinie KGW śpiewały ludowe pieśni na zebraniach organizacji rolniczych. Aby przybliżyć moment ukształtowania się zespołu, który istnieje do dnia dzisiejszego należy cofnąć się do roku 1994.

  W tym roku miały odbyć się dożynki parafialne w Mizerowie i p. Ryszard Harazin zapragnął, aby panie z Brzeźc zaśpiewały kilka pieśni podczas dożynek. Opiekowałam się już wtedy zespołem młodzieżowym przeze mnie założonym. Skrzyknęłam więc parę kobiet, które zaśpiewały mi kilka pieśni. Z kilku wybranych pieśni ułożyłam program dożynkowy przeplatany występami młodzieży. Panie wyszukały stroje swoich mam i babć oraz znajomych, w których później wystąpiły na scenie. Końcowy efekt był zadowalający, ponieważ zespół prezentował się doskonale. Pieśni, które zespół zaprezentował były śpiewane przez najstarszych mieszkańców Brzeźc: Joannę Godziek (Jochanka Grzegoszkowa), Jana Starzycznego i jego synów Adolfa i Ludwika oraz córki Łucję Jarosz, Annę Golda jak również Katarzynę Gamża i jej córkę Jadwigę Kiecok. Postanowiliśmy śpiewać te pieśni przez najbliższe lata w zespole.

  Do repertuaru pieśni świeckich, ludowych włączyłam pieśni z historycznego terenu ziemi pszczyńskiej oraz pieśni kościelne, maryjne i kolędowe.

  Na wspomnianych dożynkach zespół śpiewaczy wystąpił w składzie: Anna Golda, Irena Golda, Hildegarda Golda, Jadwiga Kiecok, Łucja Pukocz, Helena Skapczyk, Łucja Spora, Bronisława Starzyczny, Irena Starzyczny, Łucja Szendera, Józefina Tetla, a zespół młodzieżowy w składzie: Kasia Cisło, Wioletka Krawieczek, Ania i Usia Tetla, Bernadka Węgrzyk, Jacek Cisło, Piotr Fydrych, Tomek Harazin, Dominik Sztoler.

  Od dożynek parafialnych w Mizerowie upłynęło już sporo lat a zespół przez ten czas wystąpił na wielu konkursach i przeglądach w różnych miejscowościach, przyczyniając się w ten sposób do promocji Brzeźc. „Brzeźczanie” dzięki bogatemu repertuarowi zdobyli wiele nagród i wyróżnień.

  Przekazywane przez pokolenia pieśni i przyśpiewki zachowane często tylko w pamięci spisywane są przeze mnie. "Brzeźczanie" śpiewając pieśni „ocalone od zapomnienia” przybliżają słuchaczowi historię „małej ojczyzny” a zawarte w tych pieśniach ponadczasowe prawdy i morały naszych przodków na nowo odżywają, skłaniając słuchaczy do refleksji.

  Zespół uczestniczy w wielu wycieczkach krajoznawczych organizowanych przeze mnie. Wyjazdy w różne zakątki kraju stają się udziałem nie tylko członków zespołu ale i mieszkańców, którzy chętnie odwiedzają wraz z zespołem zabytkowe miasta, góry oraz miejsca kultu religijnego.

  Łucja Paszek

 • Kółko rolnicze

  Liczba artykułów: 1

  k

 • KGW

  Liczba artykułów: 1
 • LKS

  Liczba artykułów: 1

  lks

 • Koło Pszczelarzy

  Liczba artykułów: 1
Copyrights by brzezce.info © 2016. stat4u