W symbiozie z naturą Tradycja i kultura Cisza i spokój Edukacja, sport i zdrowie

Bardzo stara fotografia wykonana w Brzeźcach przed Gospodą Walentego Ryguły. Na szyldzie widnieje m.in. napis: "Detaliczna sprzedaż napojów alkoholowych z prawem wyszynku". Zdjęcie najprawdopodobniej zostało wykonane w latach 20. XX wieku. Dzisiaj w tym miejscu mieści się Restauracja Zacisze, słynąca z najlepszych wesel i przyjęć okolicznościowych w regionie. Restauracja jest również posiadaczem Certyfikatu Śląskie Smaki, potwierdzającego przynależność do Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki.

Na stronie internetowej tejże Restauracji czytamy: Jak piszą archiwa z Pszczyny, historia karczmy z Brzeźc znajdującej się przy głównym trakcie handlowym z Krakowa do Wiednia, sięga 1640 roku. Są również wzmianki o karczmarzu z Brzeźc z 1674 roku, Wawrzyku Godziek, który płacił podatki dla księcia pszczyńskiego od przewozu wina, sprzedaży piwa jasnego i wódki oraz za użytkowanie stawu razem 65 talarów, 8 srebrnych groszy i 4 feniki. Od tamtych lat, karczma w Brzeźcach była w rodzinie Godziek aż do 1914 roku, kiedy to przeszła do rodziny Ryguła. Po wojnie gospodę przejął państwowy G.S. z Pszczyny. Od 1992 roku gospoda znowu należy do rodziny, dzięki czemu nasza rodzinna tradycja przetrwała do dziś.

Fotografię przekazała nam Pani Anna Skorupka. Dziękujemy!

W piątek 23 października 2020 roku w Skoczowie odbył się pogrzeb śp. ks. prałata Alojzego Zubra, który pochodził z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach. Tu w Brzeźcach został ochrzczony, przystąpił do swojej I Komunii św., i tutaj odprawił Mszę prymicyjną.
Publikujemy tekst, jaki zamieściła na swojej stronie Diecezja Bielsko-Żywiecka:

„Śp. ks. Alojzy Zuber przez 57 lat korzystał z daru kapłaństwa: podnosił codziennie z ołtarza kielich, patenę z Hostią, powtarzał słowa Jezusa” – podkreślił na pogrzebie swego poprzednika proboszcz parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie Witold Grzomba. Trumna z ciałem zasłużonego duchownego spoczęła w grobowcu księży na starym cmentarzu skoczowskim. Przed pochówkiem Mszę św. za duszę zmarłego prałata odprawił bp Piotr Greger.

Czytaj więcej...