. . . .

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przywrócenie granic, zamknięcie galerii handlowych, restauracji, pubów, a także zakaz zgromadzeń do 50 osób. Otwarte pozostaną sklepy z żywnością, środkami chemicznymi, apteki. Radykalny krok ma pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Premier: Przywracamy tymczasowe granice

W piątek (13.03) po godz. 19 premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych radykalnych krokach podjętych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jakie?

 

  • Tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna na 10 dni z możliwością przedłużenia najpierw o 20 dni, a później o kolejne 30 dni.
  • Wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców (z wyjątkami: m.in. pracujący w Polsce). Polacy powracający z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową.
  • Zawieszone zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Krajowe loty i regionalne bez zmian
  • Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić TYLKO działalność na dowóz i na wynos.
  • Ograniczenie działalności galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki drogerie czy pralnie.
  • Zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych, religijnych, marszów, demonstracji itp.

- To nie jest decyzja ani spontaniczna, ani emocjonalna. To decyzja strategiczna - tę decyzję Polska podejmuje podobnie jak Słowacja, Czechy, jako jeden z pierwszych krajów w Europie. Chcemy być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Podejmujemy bardzo konkretne działania - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Sklepy z żywnością i apteki pracują normalnie

Co podkreślał premier Mateusz Morawiecki,wszystkie sklepy, banki, punkty usługowe pozostają otwarte. - Dziękuję właścicielom sklepów, dostawcom i ekspedientom za wytężoną pracę - mówił premier. Utrzymane zostają czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju z różnych części świata. Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian.

Źródło: Dziennik Zachodni

Copyrights by brzezce.info © 2016. stat4u