W symbiozie z naturą Tradycja i kultura Cisza i spokój Edukacja, sport i zdrowie

Odwiedzając groby naszych bliskich na cmentarzu w Brzeźcach pewnie nie raz spojrzeliśmy na niepozorną mogiłę Michała Minki - słowackiego oficera lotnictwa, który był dowódcą kompanii szkoły lotniczej w Bańskiej Bystrzycy. Brał udział w Walkach o Ostrawę. Tragicznie zmarł 20.04.1945r. Jego samolot rozbił się na lotnisku między Porębą a Brzeźcami. Pośmiertnie został mianowany kapitanem.

Radzieckie lotnisko polowe zostało utworzone w trójkącie: Brzeźce, Kobielice, Poręba w końcowym okresie II wojny światowej. Z lotniska wykonano ok. 500 lotów bojowych. M. in. w czasie walk o Bramę Morawską (tzw. Operacja morawsko-ostrawska) z tego lotniska rozpoczęła loty bojowe 1. Czechosłowacka Mieszana Dywizja Lotnicza.

Na zdjęciach kpt. Michal Minka oraz jego pogrzeb na cmentarzu przy kościele MB Szkaplerznej w Brzeźcach. (Źródło: Wikipedia, valka.cz) Poniżej zdjęcie z pogrzebu w Brzeźcach w 1945 roku:

Grób od dziesięcioleci otoczony jest opieką przez okolicznych parafian, ZBOWID (Związek Bojowników o Wolność i Demokrację) oraz uczniów z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 19 w Brzeźcach.

Copyrights by brzezce.info © 2016. stat4u